Ar jau pasigaminote obuolių vyną?

Dažnas iš mūsų obuolių vyną gaminame iš obuolių sulčių, tačiau norint pasigaminti aukštos kokybės vyną reikia gaminti iš tirščių. Obuolių žievelėse yra daug medžiagų kurios reikalingos vynui, o spaudžiant sultis visos medžiagos išmetamos kartu su žievelėmis.
Pagal pasirinktą receptą paimamas reikiamas kiekis sveikų neįpuvusių obuolių. Obuoliai nuplaunami ir sutarkuojami, būtų gerai jei tarkuodami nepažeistumėte sėklelių. Todėl rekomenduotina sėkleles prieš tarkuojant pašalinti, nes jos vynui priduoda kartoką skonį. 
Sutarkuotus obuolius sudėti į rauginimo indą ir užpilti karštu vandeniu kad apsemtu obuolių masę. Kol misa aušta pasiruoškite pektino fermentą. Pektino būna rūgščiuose obuoliuose, agrastuose, raudonuosiuose ir juoduosiuose serbentuose kuris apsunkina skaidrėjimą, todėl pektino fermento pagalba reikia pektiną suardyti. Jei pektino fermentas naudojamas rauginant vaisių masę, sulčių išsiskyrimas padidėja 10-15% ir žymiai palengvinamas mielių darbas. Pasisemkite stiklinę vos drungno vandens ir joje ištirpinkite pektino fermentą. Kai misa atvėsta iki 45°C (ne aukščiau) supilamas paruoštas pektino fermentas. Masė paliekama 2 valandom stovėti ir per tą laikotarpį misa vis permaišoma.
Praėjus maždaug 2 valandom sudedamas numatomas cukraus kiekis (naudokitės „Hidrometru” bus lengviau apskaičiuoti cukraus kieki nes obuoliai taip pat turi cukraus). Visuomet užsirašinėkite Hidrometro parodymus, pirminis parodymas labai svarbus norint apskaičiuoti vyno stiprumą. Užpilkite rauginimo indą, iki pilnumo, šilto vandens. Kai temperatūra nukrinta iki 22 – 25°C sudėkite paruoštas vyno mieles, indą uždarykite ir įstatykite, užpildytu vandeniu, rauginimo vamzdelį. Misą palikite rūgti 4 – 7 paras, vis keletą kartų per parą permaišant.
Po 4 – 7 parų rūgstančią misą nukoškite atskirdami tirščius, ant nukoštų tirščių užpilkite šalto virinto vandens ir dar kartą nukoškite. Šis vanduo tiks užpildant iki normos rauginimo indą (jei jo trūksta). Dabar sudėkite paruoštas maistingąsias medžiagas ir taninus. Maistingosios medžiagos reikalingos mielių mitybai ir aktyvumui didinti o taninai naudojami harmoningam skoniui išgauti. Ragaujant vyną, burnos ertmėje pajuntamas standumo, sutraukimo pojūtis tai ir yra taninai. Dabar, kai rauginimo indas užpildytas iki reikiamos normos vandeniu ir sudėtos visos reikalingos medžiagos. Vėl įstatykite rauginimo vamzdelį ir kambario temperatūroje palikite misą baigti rūgti. Rūgimas vyksta apie mėnesį.
Kai per rauginimo vamzdelį beišeina 1-2 burbuliukai per minutę, Hidrometru pamatuokite vyno cukringumą. Hidrometras turėtu rodyti O arba -5 tai rodo, kad vynas pilnai išrūgęs. Dabar galite apsiskaičiuoti kokio stiprumo gavosi vynas. Vyno stiprumo apskaičiavimo lentelę rasite prie Hidrometro. Galite vyną ir paragauti jo skonis turi būti rūgštus kai kam net neskanus, bet dėl to nėra ko jaudintis taip turi, būti skonis ir aromatas atsiras vėliau.
Kai vynas pilnai išrūgęs, sifono vamzdelio pagalba, atskirkite susidariusias nuosėdas. Pasiruoškite vyno konservantą. Drungname vandenyje konservantą ištirpinkite ir supilkite į vyną. Konservantas apsaugo vyną nuo sugedimo ir pakartotino užrūgimo. Dabar vyną pravėdinkite, geriausia tai atlikti mikserio pagalba arba papilstyti iš indo į indą. Pravėdinimas atliekamas tam, kad išeitų visa rūgimo metu susidariusi angliarūgštė.
Išėjus visai angliarūgštei vynas paliekamas skaidrėjimui. Skaidrinti galite priverstinai (naudojant skaidrintojus) arba savaiminis skaidrėjimas. Naudojant skaidrintojus vynas išskaidrėja per mėnesį o savaime išskaidrėja per puse metu kai kuriais atvejais ir ilgiau. Skaidrinimui vynas pastatomas vėsioje vietoje įstačius rauginimo vamzdelį. Stebėkite vyną, kai dugne susidaro nuosėdos, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas.
Vynui pilnai išskaidrėjus galite pagal skonį pasaldinti (jei to pageidaujate). Cukrus supilamas į vyną ir ištirpinamas, tik tai darykite atsargiai, kad nepersaldintumėte. Todėl cukrų geriausia dėti po truputį vis paragaujant ir geriau nedasaldinti nes vynui bręstant saldumas suintensyvėja. Kai vyną pasisaldinote dar kurį laiką palikite skaidrėjimui ir stebėkite ar dar ant dugno atsiranda nuosėdų. 
Kai kuris laikas nuosėdų nebeatsiranda vyną galite išpilstyti į butelius ir palikti bręsti. Prieš išpilstant į butelius dar kartą paragaukite ir įsitikinkite ar nieko netrūksta nes kartais gali trūkti vyno rūgšties. Todėl kol dar neišpilstėte į butelius galite vyno rūgšties įdėti tuo žymiai pagerindami skonį.
Geriausias vyno skonis ir aromatas atsiskleidžia po metų.

OBUOLIŲ VYNAS

25 – iems litrams vyno

Receptas sausam vynui pasigaminti:
18,75 kg. obuolių,
3,5 kg. cukraus,
5 g. pektino fermento,
1 pokelis vyno rūgšties, (naudojama vynui pilnai išrūgus, pagal skonį)
5 g .tanino  (tanino galima dėti ir daugiau, priklausomai nuo obuolių rūšies ir rūgštingumo)
10 g. maistingųjų medžiagų,
11,25 lt. vandens,
1 pakelis „Steinberger” vyno mielių
arba universalių vyno mielių. 
Receptas sausam vynui pasigaminti:
17,5 kg. obuolių,
2,5 kg. cukraus,
5 g. pektino fermento,
1 pokelis vyno rūgšties, (naudojama vynui pilnai išrūgus, pagal skonį)
5 g .tanino  (tanino galima    dėti ir daugiau, priklausomai nuo obuolių rūšies ir rūgštingumo)
10 g. maistingųjų medžiagų,
12 ltr. vandens,
1 pakelis „Steinberger” vyno mielių
arba universalių vyno mielių. 
Receptas sausam vynui pasigaminti:
20 ltr. obuolių sulčių,
2,5 kg. cukraus,
25 g. citrinos rūgšties,
10 g. maistingųjų medžiagų,
3,75 ltr. vandens,
1 pakelis „Steinberger” vyno mielių
arba universalių vyno mielių.
Receptas pusiau saldžiam vynui pasigaminti:                
15 kg. obuolių,
4,75 kg. cukraus,
5 g. pektino fermento,
10 g. maistingųjų medžiagų,
3,75 ltr. vandens,
1 pakelis „Chereso” vyno mielių
arba universalių vyno mielių.

VYNO GAMINIMAS

   Uogos nuplaunamos šiltu vandeniu. Po to pašalinami likę lapai, jei įmanoma, taip pat ir koteliai, atskiriamos prastos uogos.

Uogos į kibirą ir sutraiškomi. Užvirinamas vanduo ir apipilamos uogos taip, kad jas vanduo apsemtų. Raugui atvėsus iki 50 – 45  ̊C suberiamas pektino fermentas. Pamaišykite keletą kartų 2 valandų laikotarpyje. Atvėsus raugui iki 20 – 22  ̊C sudedamos vyno mielės ir maistingosios medžiagos. Uždenkite kibirą dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Vamzdelį užpildykite vandeniu. Raugą palikite dviem, keturiom parom stovėti šiltai, kasdien po du kartus pamaišant.

    Po dviejų, keturių parų raugas perkošiamas, į kitą kibirą. Paruošiamas cukraus sirupas (ant cukraus užpilama apie 3 ltr. karšto vandens ir išmaišoma). Ataušus sirupui iki 20 – 22  ̊ C sirupas supilamas į raugą. Pripildomas kibiras iki 25 litrų vandens (vandens temperatūra turi būti apie 20 – 22  ̊ C). Pamatuokite hidrometro pagalba cukringumą ,  parodymus užsirašykite (tai padės apskaičiuoti vyno stiprumą). Kibirą uždenkite dangčiu ir įstatykite rauginimo vamzdelį. Kibiras turi būti sandarus, dangtis turi nepraleisti oro. Užpildykite rauginimo vamzdelį vandeniu. Dabar raginimo indą palikite šiltoje vietoje, kad pabaigtų rūgti.

    Kai pro rauginimo vamzdelį tepraeina vienas ar du burbuliukai per minutę, atidarę dangtį, pamatuokite hidrometro pagalba vyno cukringumą. Hidrometras turi rodyti ties juoda padala. Vynas skaitosi išrūgęs tada kai per dvi paras hidrometro parodymai nesikeičia.

    Kai vynas išrūgsta sifono pagalba atskirkite nuosėdas. Vyno rauginimo metu vynas prisisotino angliarūgštės, o tai apsunkina vyno skaidrėjimą. Mikserio pagalba vyną plakite, kad kuo daugiau angliarūgštės išeitų. Taip pat vietoje mikserio galite vyną iš aukščiau papilstyti iš kibiro į kibirą, tai irgi padeda. Kai angliarūgštė išėjo į vyną  galite įdėti stabilizatorių kuris sunaikina visas bakterijas vyne ir apsaugo jį nuo sugedimo. Vynas antrą kartą nepradės rūgti.

     Vyną  pastatykite vėsioje vietoje savaiminiam skaidrėjimui. Jei vynas savaime neskaidrėja galite panaudoti nuskaidrintoją „Fantom” kuris vyną nuskaidrina per 24 valandas.

    Kai vynas išskaidrėja, sifono vamzdelio pagalba atskirkite nuosėdas. Pamatuokite hidrometru cukringumą, dabar galite paskaičiuoti vyno stiprumą (instrukciją rasite hidrometro pakuotėje). Jei jūs norite pasidaryti pusiau saldų, saldų ar desertinį vyną, galite vyną pasisaldinti. Naudokitės hidrometru, kad išvengtumėte vyno persaldinimo. Pateikiame vyno saldinimo lentelę, pagal kurią jums bus lengviau orientuotis  saldinant vyną.

Dalinkis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *